Jeg vil henlede alles opmærksomhed på to meget interessante kronikker der just har været i Politiken. Den første er skrevet af den tidligere prostituerede Lita Malmberg, som jeg kender fra 8. marts-initiativets arbejde. Den blev bragt søndag d. 26. juli og jeg finder den særdeles vedkommende. Læs den her:

Kronik: Mit liv i prostitution

Den anden blev bragt dagen efter d. 27. juli og er skrevet af Sven-Åge Westphalen. Her tilbagevises på lødig vis flere af prostitutionslobbyens og afmagts- og berøringsangste politikeres argumenter:

Kronik: Skal vi tilbyde erhvervspraktik på bordeller?

Tagget med:
 

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>